استفاده از فلش کارتها و توقف فراموشی لغات

به نظر می رسد حفظ واژگان یک وظیفه سخخت و طاقت فرسا برای یادگیرندگان زبان است بسیاری از افراد فلش کارت را انتخاب می کنند تا به آنها کمک کند لغات را بطور کامل یاد بگیرند و  هیچ وقت آنها را فراموش نکنند.اما باید این کته را یادآوری کنم که استفاده موثر از فلش کارت کاری مشکل است.در این پست قصد دارم به بعضی از مواردی که هنگام استفاده از فلش کارت باید در ذهن داشته باشیم اشاره کنم.

اولین مورد انتخاب بین اپلیکیشن فلش کارت و فلش کارتهای فیزیکی یا دست سازه است.شما می توانید یک دوجین از اپ های فلش کارت از جمله ده کِی را انتخاب کنید و یا خودتان فلش کارتهای خودتان را بسازید.ولی بخاطر داشته باشید که نوشتن واژه ها بر روی فلش کارتهای کاغذی می تواند فایده بیشتری برای شما داشته باشد از طرف دیگر فلش کارتهای فیزیکی خیلی از امکانات اپلیکیشن ها از جمله تلفظ صوتی و فلش کارتهای سه وجهی را ندارند ولی هر دو این موارد به علاوه خیلی از امکانات دیگر در اپ ده کِی پیاده سازی شده اند.

مورد دوم درباره فلش کارتهای فیزیکی کار مرتب سازی و همراه داشتن آنها در مکانهای مختلف است که باعث جلب توجه اطرافیان می شود در حالیکه اپلیکیشن های موبایل اینگونه نیستند.به علاوه یک کار دوستدار محیط زیست در مورد اپلیکیشن های فلش کارت عدم استفاده آنها از کاغذ است که هر چند ناچیز ولی به حفظ محیط زیست کمک خواهند کرد.

یکی از کلیدهای ضروری در خصوص موفقیت استفاده از فلش کارتهای واژگان مرور مداوم آنها است.در فلش کارتهای فیزیکی برای این مورد جعبه یا کیف هایی ساخته شده است ولی در اپهای فلش کارت الگوریتمی برای این کار در نظر گرته شده است که مثلا بعد از ۲۰ دقیقه ، یک ساعت ، چهار ساعت ، هشت ساعت ، دو روز ، دو هفته و … این لغات مجددا نشان داده می شوند.این فاصله زمانی برای انتقال اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به بلندمدت است.

کلید دیگر در استفاده موفق از فلش کارتها ، محدود کردن تعداد آنها در هر مطالعه است.مثلا تلاش برای مطالعه ۷۵ فلش کارت در یک زمان مشخص مطالعه کاری نشدنی است.ولی شما می توانید تعداد ۱۰ تا ۱۵ عدد فلش کارت را در یک زمان کوتاه مثلا ده دقیقه ای خوانده و لغات آنها را یاد بگیرید.

همچنین مطمئن شوید که از روی فلش کارتها کوئیزهایی از خودتان هم به زبان مادری و یا زبان اول و هم به زبانی که می خواهید یاد بگیرید یا زبان دوم به عمل می آورید.در این رابطه مبنا قرار دادن یک زبان برای یادگیری زبان دیگر هر چند کار ساده ای است ولی می توان به یک اشتباه مهلک برای یادگیری لغات تبدیل شوید چون به یک روش یادگیری یک سویه تبدیل می گردد.این امکان نیز در اپلیکیشن ده کی گنجانده شده است و شما می توانید بعد از هر مقدار مطالعه هر زمان که خواستید کوئیزهای از خودتان بگیرید.

سعی کنید هنگام مطالعه فلش کارتها آنها را با صدای بلند بخوانید این کر باعث پیوند میان تصویر ذهنی و صوت آن لغت می شود.معمولا زبان آموزان به این نکته توجه نمی کنند و این فرصت یادگیری مهم را به سادگی از دست می دهند.در اپلیکیشن ده کی تلفظ صوتی نیز گنجانده شده است و هر فرد می تواند حتی در حالت اتوماتیک نیز آنرا به کمک یک هدفون گوش کند.

در نهایت فلش کارتها چه فیزیکی و چه بصورت اپلیکیشن می توانند به سرعت پایگاه واژگان اولیه مورد نیاز شما را ایجاد کنند و به این ترتیب شما می توانید کلمات جدیدتر را آسانتر یاد بگیرید.ذکر این نکته هم به نظرم لازم است که در اپ ده کی لغات بر اساس تعداد کاربرد از پرکاربرد به کمترین تنظیم گردیده اند و همین نکته باعث شده فرد ابتدا لغات ساده تر و پرکاربردتر را یاد بگیرد و بعدا به سراغ لغات مشکلتر و نامانوس تر برود.

با نصب اپلیکیشن ده کی با امکانات آنها بیشتر آشنا شود.در حال حاضر چیزی بیش از ۶۰ هزار فلش کارت بر روی این اپ قرار گرفته است.

0 نظرات

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *